زبان/ Language :
متن خبر
پلي اتيلن ترفتالات (PET)

 

 پلي اتيلن ترفتالات به دو صورت بی شکل (شفاف) و کریستالایز (مات) تولید می شود. امروزه عمدتاً از ترکیب اتیلن گلیکول با اسید ترفتالیک با کمک گرما و کاتالیزور بدست می آید که پلیمری خطی و مقاوم در برابر حلال ها و داراي زنجيره ي بزرگ پليمري متعلق به خانواده پلي استرها است. بسته به كاربرد و نحوه ي جهت يافتگي زنجيرهاي پليمري تنوع زيادي در ويژگي هاي PET مشاهده مي شود. خواص فیزیکی و شیمیایی ویژه ي پلی اتیلن ترفتالات مانند استحکام مکانیکی بالا، استحکام اتصالات، شفافیت، وزن كم، بی خطر بودن آن از نظر سمیت و نفوذ ناپذیری در برابرکربن دی اکسید سبب شده است که به طور گسترده ای در ساخت فیلم های عکاسی، بطری­های نوشیدنی و الیاف به کار رود. نام پلی استر آن جا که کاربری آن در الیاف مصنوعی (بیشتر از 60 درصد سهم بازار) مورد نظر است به کار می رود و نام پلی اتیلن ترفتالات (PET) پت بیشتر به کاربری آن در صنایع غذایی-بهداشتی (بیشتر از 30 درصد سهم بازار) اشاره دارد.

بیشترین کاربرد پلی اتیلن ترفتالات در تولید الیاف مصنوعی است که پس از پلی اتیلن و پلی پروپیلن سومین حجم تولیدات پلیمری را به خود اختصاص می دهد. همچنین در تهیه الیاف پیوسته و نخ صنعتی و منسوجات و پوشاک کاربرد دارد. از جمله نام های تجاری الیاف مصنوعی می توان به داکرون ، دیولن ، ترگال ، تریلن و ترویرا اشاره کرد.

 

به علت اثر نداشتن پلی اتیلن ترفتالات در مزه و پایداری در برابر گرما به عنوان بسته بندی مواد غذایی نیز استفاده می شود. بطري هاي PET   براي بسته بندي طيف وسيعي از محصولات از جمله آب معدني، نوشابه هاي گازدار روغن هاي گياهي، مواد دارويي و بهداشتي و آرايشي بكار مي رود. بازار ساخت بطری‌های PET در سال‌های گذشته روندی رو به رشد داشته است. این بطری‌ها به علت شفاف بودن و نفوذ پذیری کم‌تر، مرغوب‌تر بوده و به لحاظ میزان مصرف با بطری‌هایی از جنس پلی‌وینیل کربن یا پلی‌وینیل اتانول (PVA) رقابت می‌کنند. ولی اقبال عمومی از بطری‌هایPET به علت توان بازیافت آن‌ها رو به رشد است.


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 784
 

بازگشت