زبان/ Language :
متن خبر
پلي استايرن (PS)

 

پلي استايرن(PS)

پلی استایرن توسط پلیمریزاسیون مونومر استايرن، که از مشتقات نفت خام است تولید می‌شود. يكي از متداول ترين رزينهاي ترموپلاستيك آمورف تجاري و اقتصادي است كه محدوده ي وسيعي از خواص متعادل فيزيكي – مكانيكي را داراست. تهیه تجاری مونومر استایرن و پلیمریزاسیون آن به سال ۱۹۳۴ بر می‌گردد که کمپانی "داو" توانست استایرن را از فراورده‌های نفتی سنتز نماید و سپس آن را پلیمریزه کند. در نهایت شرکت BASF در ابتدای سال ۱۹۵۰ یک فرایند دو مرحله‌ای برای تولید فوم پلی استایرن را ارائه كرد، سهولت تولید محصول به هر شکل و اندازه از مزایای این روش بود که باعث توسعه آن شد.

به طور كلي پلي استايرن به چهار دسته طبقه بندي مي شود:

1- پلي استايرن معمولي (GPPS) كه برای تولید ظروف یک بارمصرف، وسایل الکترونیکی، بدنه ساعت،

 تلویزیون، رادیو، لوازم ورزشی و وسايل منزل كاربرد دارد. (با نام كريستال در بازار ايران)

2- پلي استايرن با مقاومت بالا (HIPS) كه اصلاح شده با لاستيك پلي بوتادين مي باشد و داراي ظاهري مات و براق است. در تولید لوازم ورزشی، اسباب بازی و ساخت ظروف و بدنه ي لوازم خانگی کاربرد دارد. (با نام تجاري هايمپك در بازار ايران)

3- پلی استایرن اکسترود شده (XPS) که استحکام کششی و انعطاف پذیری مناسبی دارد. این ماده عموماً به نام استایروفوم شناخته می‌شود. استایروفوم ضد آب و عایق حرارتی مناسبی است و انتخاب مناسبی برای ساخت تخته‌های شناور است.

4- پلي استايرن انبساطي (EPS) نوعي از پلاستفوم بوده شکل ظاهری آن از بلور های ریز تشکیل شده است که در مجاورت فشار و بخار منبسط می گردد به علت ساختار سلولی بسته در بلوک های پلی استایرن یونولیت مقاومت خوبی در مقابل آب داشته و نیز در مقابل فساد پذیری و رشد باکتری از خود محافظت می نماید. كاربردهاي متعددي در امور بسته بندي و عايق سازي دارد. پلی استایرن ضد آتش می باشد.

ضریب های عایق بودن EPS :
10
سانتی متر یونولیت معمولی در برابر صدا 42 دسیبل عایق است.
10
سانتی متر یونولیت معمولی در برابر گرما 35 % عایق است.

خصوصيات برجسته EPS:

·         وزن پايين، مقاومت ابعادي و حرارتي، پايداري در برابر رطوبت، ضربه گيري خوب و قالب پذيري عالي (كارايي در بسته بندي و محافظت از قطعات حساس الكترونيكي)

·         پايداري در برابر رطوبت و نيز عدم فسادپذيري (كاربرد در بسته بندي مواد دارويي و غذايي)

·         مقاومت خوب حرارتي و نيز عدم فساد آن در طول زمان( استفاده از آن در عايق كاري سردخانه ها)

·         استفاده از دانه هاي پلي استايرن انبساطي در تبديل به انواع قطعات در كارگاهها بدون نياز به هيچگونه واكنش شيميايي (سهولت استفاده)

·         عدم آسیب رسانی به محیط زیست (در هرسه مرحله ي توليد، مصرف و بازيافت)

هزينه كم و قابليت بازيافت


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 762
 

بازگشت