زبان/ Language :
متن خبر
لنزهای تماسی حاوی فیلم های پلیمری برای دارورسانی به چشم

 

 در مطالعه ای که در Ophthalmology منتشر شده است، یک تیم تحقیقاتی نشان دادند که یک سامانه ی تماسی لنز نوین که از یک لایه پلیمری دارویی برای رساندن دارو به صورت آهسته به چشم تشکیل شده است، بسیار موثر عمل می کند. این لنز دارویی به اندازه ی داروی روزانه ی Latanoprost برای بیماری آب سیاه و یا حتی در مواردی بسیار بیشتر موثر واقع شد. 

طبق گفته ی نویسنده ی اول این مقاله، Joseph Ciolino، یافته های این گروه تحقیقاتی نشان داده است که لنزهای با غلظت دارویی کمتر، کاهش فشار مشابه با داروی Latanoprost روی قرنیه ایجاد کرده و لنزهای با غلظت دارویی بیشتر، کاهش فشار بهتری را موجب شده اند. لازم به ذکر است که نویسنده اول این مقاله چشم پزشک و استادیار بخش چشم و گوش در دانشکده پزشکی هاروارد می باشد. این شخص اضافه کرد که داده های اولیه از آزمایش این لنزها نشان می دهد که در مواردی کاهش فشار قرنیه با استفاده از این لنزها حتی بهتر از قطره های روزانهLatanoprost عمل می کنند.

بیماری آب سیاه یکی از دلایل اصلی کوری غیر قابل بازگشت در دنیا محسوب می شود. با وجود اینکه هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد ولی داروهای چشمی به منظور کاهش فشار چشم با هدف جلوگیری از نابینایی طراحی شده اند. در حال حاضر تنها داروهای موجود به شکل قطرات چشمی بوده که اغلب اوقات موجب سوزش و خارش می شود. به همین دلیل با اقبال بسیار کمی از طرف بیماران روبرو شده و طبق یک آمار گیری کمتر از 50 درصد بیماران دارای آب سیاه از این قطرات استفاده می کنند.

با توجه به این مشکلات، محققان لنزی نوین که دارای یک لایه ی نازک دارویی می باشد را طراحی کرده اند. فیلم پلیمری آغشته به دارو فرآیند رهایش دارو را آهسته تر می نماید. این طراحی به صورتی است که مرکز لنز فاقد دارو بوده به همین دلیل بینایی، آب رسانی و تنفس چشمی معمول حین استفاده از این لنزها همچنان وجود خواهد داشت. 

 

 

منبع: ایران پلیمر  


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 552
 

بازگشت