زبان/ Language :
متن خبر
ارزش غذائي دانه ها و كنجاله ها در جيره غذائي مرغان

 

 
1-ذرت :
این ماده با حدود 3300 انرژی و 8/8 % پروتئین خام عمده ترین غله موجود در جیره های طیور میباشد . اسیدآمینه میتونین در ذرت بالا می باشد ومیزان لیزین آن كم است . بهمین دلیل در اغلب موارد هنگام استفاده از این ماده لیزین به جیره افزوده می گردد.
ذرت حاوی رنگدانه گزانتوفیل است كه وجود آن برای زردی رنگ پا ، پوست ، نوك مرغها و زرده تخم مرغ لازم می باشد.این ماده درمواردی كه نیازبه پلت كردن دان باشد براحتی پلت نمی شودو برای اینكار باید از پلت چسبان استفاده كرد تا دان خمیری نشود.مایكوتوكسین هاازمشكلات عمده غلات بخصوص ذرت می باشدكه اگرمیزان آنها بحدی برسد،چون سمی است باعث مسمومیت می شود.
رطوبت بالا (بالاتراز 14 %) به همراه حرارت (بالاتراز25 درجه سانتی گراد)به رشد این قارچهای سمی كمك می كند. زیرا لنیون مایكوتوكسین دیگری است كه درجیره به ویتامین D3 چسبیده و باعث خارج شدن ویتامینD3  از بدن می گردد كه نهایتاً منجر به بروز مشكلات اسكلتی و پوسته تخم مرغ می شود . در چنین مواقعی باید توجه داشته باشیم
اگر شرایط كشت ، داشت و یا برداشت بدلیل تغییرات آب و هوا از جمله تغییر دما یا باران شدید و … تغییر كند انرژی ذرت نیز تغییر می كندكه با لمس كردن قابل تشخیص است در اینگونه مواد میزان تغییرپروتئین اندك بوده واسیدآمینه ها نیز تقریباً ثابت می مانند.قبل از برداشت اگرذرت درشرایط گرما قراربگیرد چروكیده وكم وزن می شودوانرژی آن بشدت پایین خواهد بود .
ذرت تازه رطوبت بالایی داردورطوبت بالا باعث خوشخوراكی آن می گرددوطیور براحتی آنرا می خورند . اگر بهردلیلی بخواهیم از ذرت تازه استفاده كنیم باید مواد مغذی آنرا برای میزان رطوبت تصحیح  كرد و بعد در جیره نویسی شركت داد .
 2- گندم :
گندم یكی دیگر از غلات است كه تقریباً 3100 انرژی و 12% پروتئین دارد . برای تقسیم بندی از نوع واریته(زمستانه و بهاره )،رنگ پوشش(قرمز و سفید)ومیزان سختی (نرم و سخت )استفاده می كنند . درگندمهای سخت پروتئین بیشتری بهمراه نشاسته وجود دارد واصولاً ارزش غذایی گندم به نرمی وسختی آن بستگی دارد .
با وجودی كه گندم حاوی پروتئین بیشتری نسبت به ذرت می باشد و انرژی آن هم اندكی از ذرت كمتر است اما استفاده بیش از 30 % آن بدون آنزیم مناسب در جیره مشكلاتی را برای پرندگان جوان بوجود می آورد . ناگفته نماند كه میزان پروتئین خام در گندم با توجه به نوع رقم آن متفاوت می باشد و این دامنه تغییرات می تواند از تقریباً 5/9 درصد الی 15 درصد باشد .   
آرابینوگزیلان ها اصلی ترین تركیبات پنتوزی می باشندكه چندین برابر وزن خود آب جذب می كنند. پنتوزانها بطور كلی باعث تغییر ویسكوزیته (چسبندگی ) مواد هضمی می شوند و در نتیجه موجب كاهش هضم مواد خوراكی و افزایش رطوبت بستر می شوند . گندمهای آسیاب شده بصورت خیلی نرم باعث چسبندگی نوك جوجه های جوان می شود . پروتئین های گندم خاصیت چسبندگی دارند و بنابراین به نوك پرنده می چسبند.چسبندگی شدید نوك سبب كاهش مصرف خوراك ، افزایش مقدار خوراك در آبخوریهای قیفی و فراهم شدن محیط مناسب در دهان برای رشد باكتریها و قارچها می شود كه این مشكل با آسیاب كردن درشت دانه های گندم بر طرف می شود . بطوركلی گندم به جیره جوجه های10-7 روزگی بعلت نوع پروتئینهای موجود در آن كه ایجاد چسبندگی در نوك و مقعد می كند توصیه نمی شود و همانطور كه اشاره شد آسیاب چكشی بدلیل ذرات ریزتری كه ایجاد می كند بیشتر مشكل ساز است.با مصرف گندم میزان مصرف آب زیاد شده وبستر خیس می گردد.كه نهایتاً منجر به بروز مشكلات پا ، سینه ،كوكسیدیوز و بیماریهای تنفسی از راه آزاد شدن آمونیاك می گردد (بالا رفتنpH تا 9-8 ).
با مصرف آنزیمهای آرابیناز،آلفا - آمیلاز وگزیلاناز می توان از یك روزگی حدود 30 % جیره را با گندم تأمین كرد كه این مقدار به حدود 60 % درآخر دوره می رسد .
  3- جو :
جو نیز از خانواده غلات می باشد و حدود 2600 انرژی و 6/11 % پروتئین دارد . لاشه مرغی كه با جو تغذیه شده است بدلیل وجود چربی اشباع (اشباع تر از چربی ذرت)،ذخیره چربی اعماء و احشاء مقداری سفت تر خواهد بود. بتاگلوكان ها عامل محدود كننده تغذیه جو می باشندكه باعث مرطوب شدن بستر می گردند . بنابراین در هنگام استفاده از آن باید آنزیم بتاگلوكاناز را به جیره اضافه كرد .
جو را بصورت دانه كامل نباید در ابتدای زندگی مورد تغذیه قرار داد زیرا بعلت داشتن نوك تیز و پوسته زبر طیور را از خوردن دان باز می دارد .
نكته مهم دیگری كه باید به آن اشاره كرد این است كه دانه های مواد باید همگی با هم، هم اندازه باشند در غیر این صورت طیور دانه های درشت تر را انتخاب می كنند.درزمان استفاده ازجودرجیره با افزودن آنزیم مقداری به انرژی آن افزوده می گردد ومشكلاتی كه براثر وجود بتاگلوكانها پدیدمی آمد رفع می گردد.دراینصورت می توان از اول دوره به مقدار 15-10% به همراه گندم یا بیشتر به تنهایی استفاده كرد . نكته مهم در اینجا میزان آنزیم است كه باید كافی باشد تا بتاگلوكان در دستگاه گوارش كاملاً از بین برود. بتاگلوكان و اندازه خود ذرات در چسبندگی مقعد مؤثرند و اگر این اندازه خیلی كوچك باشد آنزیمها اثر نمی كنند و هضم نمی شوند.بعضی اوقات از جو بعنوان پركننده جیره استفاده می شود در گله های مادر و اجداد در سنین خاصی چون دان هر روز در اختیار مرغ نیست گاهاً از جو بعنوان سرگرم كننده استفاده می گردد. 
 4- كنجاله سویا
سویا دارای 2550 انرژی و 44 یا 48 % پروتئین می باشد . سویا جزء موادی است كه برای تأمین پروتئین ازآن استفاده می شود.سویا دارای عامل محدود كننده تریپسین است كه موجب متوقف شدن تجزیه پروتئین ها می شود وجود آن علاوه بر كاهش رشد و تولید تخم مرغ با بزرگ شدن پانكراس مشخص می باشد.البته این عامل درطی فرایند حرارتی برای روغن كشی ازسویا ازبین میرود.
تنهاعاملی كه باعث تغییرارزش سویا می شود حرارت است كه به دوصورت  over heat و under heat می باشد(واكنش میلارد یا قهوه ای شدن)كه دراین حالت بایدبه جیره لیزین اضافه نمود(سویا سوخته). در زمان استفاده ذرت با سویا ، متیونین اولین لیزین و دومین اسید آمینه محدود كننده است .
سویا بخاطرالیگوساكاریدهایش ایجاد رطوبت می كند و ممكن است در طیوری كه مدت زمان زیادی نگهداری می شوند زخمهایی در كف پا ( food pad lesions )ایجاد گردد .
5- كنجاله كلزا
كلزا یكی از دانه های روغنی است كه از اعضاء خانواده كروسیفرا( cruciferae ) و جنس براسیكا ( brassica ) می باشد . این دانه مخصوص مناطق معتدل و سردسیر بوده كه امروزه در اكثر نقاط دنیا در سطح وسیع كشت می شود .
گیاه كلزا دارای گلهای زرد رنگ و غلاف و ساقه می باشد كه در داخل هر غلاف ۱۵۴۰عدد دانه كوچك و گرد به قطر ۱ – ۲ میلی متر وجود دارد .
كنجاله حاصل از روغن كشی دانه روغنی كلزا به طور متوسط ۳۵% پروتئین دارد كه به میزان وسیعی می تواند به عنوان مكمل پروتئینی در تغذیه دام و طیور مورد استفاده قرار گیرد . همچنین از نظر اسیدهای آمینه گوگرددار ( سیستئین ، سیستین ، متیونین ) و ویتامین ها غنی می باشد .
امروزه در دنیا از كنجاله كلزا به عنوان مكمل پروتئینی در جیره غذایی مرغان تخمگذار استفاده می شود . مطالعات متعددی در مورد اثر كنجاله كلزا در تولید تخم مرغ و پارامترهای مربوط به سیكل تخمگذاری انجام شده است كه نشان داده است استفاده زیاد از كنجاله كلزا بر تعداد تخم مرغ اثری ندارد .
هنگامی كه كنجاله كلزا به جیره مرغان تخمگذار افزوده می شود اندكی كاهش در میزان خوراك مصرفی و اندازه تخم مرغ دیده می شود . همچنین اثر افزودن كنجاله كلزا بر میزان خوراك مصرفی و اندازه تخم مرغ در یك دوره كوتاه مدت در مرغان تخمگذار جوان مطاله شده است ( ۱۹۹۸ ) . نتایج حاصل نشان می دهد كه اندازه تخم مرغ در اثر كاهش انرژی مصرفی كاهش یافته است . علت كاهش خوراك مصرفی مشخص نشده است اما وجود اسید فیتیك در كنجاله كلزا می تواند قابلیت دسترسی كلسیم و غذای مصرفی را كاهش دهد .
مطالعات جدید ( ۲۰۰۳ ) نشان می دهد كه حداكثر ۱۰% كنجاله كلزا اصلاح شده(كانولا ) كه مقادیر گلوكوزینات آن پایین است می تواند به عنوان مكمل پروتئینی در جیره مرغان تخمگذار با تخم مرغ پوسته سفید بدون اثرات سوء مورد استفاده قرار گیرد . كنجاله كلزا حاوی ۸/۱ ـ ۶/۰ % سیناپین است كه در بدن مرغان تخمگذار تبدیل به تری متیل آمین می شود . مرغان تخمگذار پوسته قهوه ای آنزیم تری متیل آمین اكسیداز كمتری نسبت به مرغان تخمگذار پوسته سفید تولید می كنند و در بدن آنها مقادیر زیادی تری متیل آمین متابولیسم نمی شود و در درون زرده قرار می گیرد و موجب طعم ماهی در تخم مرغ می شود .
بنابراین متخصصین تغذیه حداكثر ۵% كنجاله كلزا اصلاح شده (كانولا)را به عنوان مكمل پروتئینی در جیره مرغان تخمگذار پوسته قهوه ای توصیه می كنند .

 

 

نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 1061
 

بازگشت