زبان/ Language :
متن خبر
شفافیت منجر به بهبود وضع اقتصاد می شود

 

 در شفاف سازی ابتدا باید تمام زوایا مشخص باشد و بعد با اطمینان درباره آن صحبت کرد. بعضی خبرها در این باره خام است و باعث تنش در جامعه می شود، به خصوص جامعه اقتصادی که در حال حاضر با مشکلات و تنش های بین المللی هم رو به رو است و به آرامش نیاز دارد.

 اقتصاد باید در اتاق شیشه ای باشد. برای همین هم قرار شد لیست واردکنندگانی که ارز 4200 تومانی از دولت دریافت کرده اند، منتشر شود. البته این لیست منتشر شد، اما مشکلات و مسایلی هم با خود به همراه آورد. مهدی شریفی نیک نفس، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران شفافیت و انتشار لیست واردکنندگان با ارز 4200 تومانی را تحلیل کرد.

 

*انتشار لیست واردکنندگانی که ارز 4200 تومانی دریافت کرده اند چه کمکی به اقتصاد می کند؟

قطعا شفاف سازی در جامعه در هر سطحی، موجب انضباط مالی و اعتمادی در بین مردم می شود. شفاف سازی در هر زمینه حتی به صورت انتشار لیست واردکنندگان ارز 4200 تومانی می تواند به شفاف سازی کمک کند و مشکلی ندارد.

 

*در انتشار لیست های این چنینی چه موضوعاتی مهم است؟

در این گونه موارد باید همه لیست منتشر شود و انتخابی و گزینشی نباشد. لیست تمام کسانی که حائز شرایط بوده و از این امکانات و امتیازات استفاده کرده و منافعی هم برده اند باید به صورت همگانی منتشر شود. این طور نباشد که افراد خاص و شرایط خاص موجب فیلتر شدن این لیست ها شود. در نهایت باید به گونه ای صورت بگیرد که اعتماد عمومی برگردد.

 

*انتشار لیست های اینگونه، موجب بی اعتمادی فعالان اقتصادی نمی شود؟

قطعا باید لیست درست و کارشناسی شده منتشر شود. در غیر این صورت اگر شک و شبهه ای در انتشار این لیست ها باشد، قطعا هم برای فعالان اقتصادی و هم برای اعتماد عمومی مشکل آفرین می شود. اگر شفافیت بدون کار کارشناسی انجام شود، موجب متزلزل شدن فعالیت فعالان اقتصادی خواهد شد و آنها با مسایل و مشکلاتی رو به رو خواهند شد. قطعا هم زمانی که صحبت از شفافیت می شود، منظور شفافیت های نادرست و ناقص نیست. به طور مثال اگر قرار است لیست واردکنندگانی که ارز 4200 تومانی دریافت کرده اند منتشر شود، این لیست باید جامع و کامل باشد و ردیف تعرفه در هرکدام به درست اعلام شده باشد.

در شفاف سازی ابتدا باید تمام زوایا مشخص باشد و بعد با اطمینان درباره آن صحبت کرد. بعضی خبرها در این باره خام است و باعث تنش در جامعه می شود، به خصوص جامعه اقتصادی که در حال حاضر با مشکلات و تنش های بین المللی هم رو به رو است و به آرامش نیاز دارد. اما در کل شفافیت به بهبود وضع اقتصاد منجر می شود.

 

 منبع: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 302
 

بازگشت