زبان/ Language :
متن خبر
ایران و عمان تفاهم نامه ضمانت صادرات امضا کردند

 

 جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان در ادامه همکاری های اقتصادی رو به توسعه دو کشور، تفاهم نامه ضمانت صادرات امضا کردند.

این توافق امروز در حاشیه هفدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عمان و با حضور 'محمد شریعتمداری' وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و 'علی بن مسعود السنیدی' وزیر بازرگانی و صنایع عمان در مسقط به امضا رسید.

'سید آرش شهر آیینی' عضو هیات مدیره و معاون فنی صندوق ضمانت صادرات ایران، پس از امضای این تفاهم نامه گفت: ابتکارات وضع شده در این تفاهم نامه می تواند سطح روابط تجاری ایران و عمان را افزایش دهد و اهداف دولت برای ارتقای سطح روابط تجاری دو کشور به 5 میلیارد دلار را عملی کند.

وی اظهار داشت: تفاهم نامه همکاری میان صندوق ضمانت صادرات ایران و صندوق ضمانت صادرات عمان موسوم به 'کریدیت عمان' می تواند با تسهیل روابط تجاری و سرمایه گذاری، جایگزین سیستم بانکی بین دو کشور شود و مشکلات مربوط به صدور ضمانت نامه ها را تا حدود زیادی بر طرف کند.

عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران، افزود: موضوع دیگری که در این تفاهم نامه تعریف شده بیمه های مشترک و 'اتکایی' است که برای پروژه های سرمایه گذاری مشترک دو کشور قابل استفاده است تا بتوانند از شرکت ها حمایت کافی را داشته باشند.

در بیمه اتکایی یکی از طرفین که بیمه‌گر اتکایی خوانده می‌شود، تعهد می‌کند که در مقابل دریافت حق بیمه، همه و یا قسمتی از خسارت وارد شده به طرف دیگر را که بیمه‌گر واگذارنده نامیده‌ می‌شود، در مورد بیمه‌نامه‌‌های صادره جبران کند.

به گفته معاون فنی صندوق ضمانت صادرات ایران، بر اساس ابتکار جدید دو کشور، صندوق ضمانت صادرات ایران آمادگی دارد بدون تضمین های بانکی پوشش های لازم را به بانک ها یا خریداران عمانی از سوی بانک ها یا صادر کنندگان ایرانی اعطا کند.

شهر آیینی اضافه کرد: تبادلات اطلاعات اعتباری میان دو کشور ظرفیت دیگری هست که در این تفاهم نامه ایجاد شده است به این شکل که صندوق ضمانت صادرات عمان اطلاعات مربوط به خریداران ایرانی را از صندوق ضمانت صادرات ایران و متقابلا ایران هم اطلاعات خریداران عمانی را از طرف مقابل استعلام خواهد کرد.

هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و سلطنت عمان که از دو روز پیش با برگزاری نشست های کارشناسی در مسقط آغاز به کار کرده است، امروز با امضای صورتجلسه کمیسیون مشترک از سوی وزرای دو کشور و همچنین امضای تفاهم نامه صندوق ضمانت صادرات ایران و عمان به کار خود پایان داد.

تفاهم نامه صندوق ضمانت صادرات ایران و عمان را 'سید آرش شهرآیینی' عضو هیات مدیره و معاون فنی صندوق ضمانت صادرات ایران و 'قیس بن محمد الیوسف' رئیس اتاق بازرگانی و رئیس هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات عمان امضا کردند.

کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در راستای تقویت روابط دوستانه و توسعه افق های همکاری دو جانبه اقتصادی، تجاری، سرمایه گذاری و فنی برگزار شد.

در سفر محمد شریعتمداری به مسقط علاوه بر مقامات و مسئولین نهادهای دولتی 40 نفر از تجار و بازرگانان بخش خصوصی هم او را همراهی و جلساتی هم با موسسه ترویج سرمایه گذاری و توسعه صادرات و اتاق بازرگانی و صنایع عمان برگزار کردند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در سفر به مسقط هچنین ملاقات های جداگانه ای با ' اسعد بن طارق آل سعید' معاون نخست وزیر در امور همکاری های بین المللی و نماینده ویژه سلطان قابوس و 'ویس بن اسماعیل البلوشی' وزیر مسئول در امور مالی و دارایی سلطنت عمان، انجام داد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط محورهای مهم صورتجلسه امضا شده میان وزیران صنعت دو کشور را همکاریهای تجاری، اقتصادی، سرمایه گذاری، صنعتی، معدنی، زمین شناسی، گمرک، نفت، گاز و پتروشیمی، حمل و نقل، کشاورزی، فرهنگی، علمی و همکاری بین دو استان 'مسندم' عمان و هرمزگان ایران اعلام کرد.

 

 

 

منبع: ایرنا


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 303
 

بازگشت