زبان/ Language :
متن خبر
سال 97 زمان خانه تکانی اقتصاد است

 

 سال 97 سال خانه تکانی اقتصاد است. حواشی و زوائد از اقتصاد کنار می رود و وضعیت های اقتصادی شکل عریان خود را نشان خواهد داد.

افزایش سودآوری شرکت های بورسی یکی از دلایل تقویت بازار سرمایه در سال گذشته بود. افزایش قیمت جهانی نفت و مواد پایه و معدنی به کمک این شرکت ها آمد و باعث شد به سودآوری بیشتری در بازارهای جهانی دست پیدا کنند. در شش ماهه اول سال گذشته عملکرد شرکت های صادراتی 35 درصد بهبود یافت و اکنون این امید وجود دارد با افزایش نرخ دلار شرکت ها در سال جاری به سود بیشتری برسند.
مهدی شریفی نیک نفس، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران و مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی در گفت وگو با سایت خبری اتاق تهران در این باره گفت: شرکت های صادراتی از افزایش نرخ ارز سود می برند اما افزایش کنونی نرخ منطقی و حساب شده نیست. پایداری نرخ ارز و ثبات شرط اصلی سودآوری شرکت های صادراتی است نه افزایش هیجانی آن.

نگرانی مردم در حفظ سرمایه شان باعث شده نقدینگی به بازار دلار میل پیدا کند. ارزش پول مردم در ثانیه و ساعت تغییر می کند و این باعث شده به افزایش هیجانی نرخ ارز برسیم که سود پایدار شرکت های صادراتی را رقم نمی زند. مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی گفت: سودی که ناشی از افزایش هیجانی نرخ ارز است یک سال هم دوام نمی آورد.

نیک نفس گفت: شرکت های پتروشیمی از جمله شرکت های صادراتی سودآور در بازار سرمایه در سال 96 بودند. این شرکت ها تا تیرماه برای تنظیم ترازنامه فرصت دارند. با توجه به اینکه مجتمع های پتروشیمی با ظرفیت خوبی کار کردند، سودآوری آن ها در سال گذشته واقعی بوده است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به پایداری مشکل فاینانس و تامین منابع برای تکمیل مجتمع های جدید پتروشیمی ادامه داد: برای افزایش ظرفیت تولید با مشکل تامین منابع دست و پنجه نرم می کنیم اما با اتکا به منابع صندوق توسعه ملی و هلدینگ های دیگر پروژه های پتروشیمی آرام جلو می رود.
نیک نفس گفت: نسبت به تحولات سال 97 خوش بین هستم. سال 97 سال خانه تکانی اقتصاد است. حواشی و زوائد از اقتصاد کنار می رود و وضعیت های اقتصادی شکل عریان خود را نشان خواهد داد. امیدوارم ساختارها به خوبی برای مقابله با چالش های پیش رو شکل بگیرد.

 

 

منبع: فصل تجارت


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 168
 

بازگشت