زبان/ Language :
متن خبر
تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه FATF فرصت نهایی برای ایران است

 

 4 ماه دیگر به ایران فرصت داده شده است تا نواقص قوانین خود در مورد مبارزه با پول‌شویی را کامل کند.

 تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا چهارماه دیگر هم تمدید شده است. در بیانیه کارگروه ویژه اقدام مالی، آمده است این گروه تصمیم گرفته تعلیق ایران را تا ماه ژوئن ۲۰۱۸ تمدید کند.

این بیانیه ای FATF این طور آمده است: «در ژوئن ۲۰۱۶ FATF از تعهدات مقامات بلندپایه سیاسی ایران برای رسیدگی به نواقص قوانین خود در مورد مبارزه با پول‌شویی و حمایت از تروریسم و پذیرش کمک‌های فنی در اجرای طرح عملیاتی خود، استقبال کرد و با توجه به پای‌بندی ایران به تعهدات خود، این گروه در نوامبر ۲۰۱۷ تصمیم گرفت تعلیق ایران از فهرست سیاه خود را تمدید کند. از ماه نوامبر ۲۰۱۷ ایران یک رژیم اعلام اطلاعات جریانات نقدی را معرفی و پیش‌نویس قانون مبارزه با پول‌شویی و حمایت مالی از تروریسم را آماده کرده است، با این حال هنوز بیشتر موارد مورد انتظار از این کشور به طور کامل برآورده نشده است.»

به این ترتیب 4 ماه دیگر به ایران فرصت داده شده است تا نواقص قوانین خود در مورد مبارزه با پول‌شویی را کامل کند. مهدی شریفی نیک نفس، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران درباره تمدید ایران در لیست سیاه FATF بیان کرد: من فکر می کنم این تمدید، آخرین هشدار FATF است. چرا که قرار بود تصمیم نهایی گرفته شود، اما می بینیم که باز هم تمدید شده است.

به گفته نیک نفس، این فرصت 4 ماهه، زمان مناسبی است تا بانک مرکزی سریع تر شفاف سازی های مطرح در FATF را به روز کند. بانک مرکزی باید هرچه زودتر کمیته های برقراری FATF را ایجاد کند تا شرایطی به وجود آید که شبکه بانکی ایران با شبکه بانکی بین المللی وصل شود. او ادامه داد: حتی متصل شدن با بانک های کشورهای همسایه ایران که به روز هستند هم می تواند باعث شود که بانک های ایران خودشان را اصلاح کنند. چرا که بانک ها مانند موتور توسعه می مانند که تمام بخش های مالی و پولی بین المللی را می توانند اصلاح کنند. وصل شدن به شبکه بانکی بین المللی باعث می شود که بانک ها در ساختار قرار بگیرند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران همچنین درباره اقدامات انجام گرفته در ایران اشاره کرد: تا به الان چند بانک خصوصی تلاش های خوبی داشته و ارتباطات خوبی برقرار کرده اند. اما مسایل سیاسی و فشارهای بین المللی هنوز هم علیه ایران مطرح است. به هرحال در جهانی که همه چیز در ارتباطات شکل می گیرد، نمی توان به صورت جزیره ای و منفعل عمل کرد. به طور مثال می بینیم که کشور چین با آن همه بزرگی اقتصادش همچنان به شبکه بین المللی متصل شده است. بنابراین ایران هم باید در شبکه بانکی بین المللی به صورت فعال حضور داشته باشد.

 

 

 

منبع: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی   


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 204
 

بازگشت