زبان/ Language :
متن خبر
معرفی توانمندی های صادراتی ایران در آستراخان روسیه

 

 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان با اشاره به فعال شدن سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه از آغاز سال میلادی جاری گفت: سرای تجاری ایرانیان ظرفیت مناسبی برای معرفی توانمندی های صادراتی کشورمان است.

هادی تیزهوش تابان روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: علاوه بر نمایندگانی از منطقه آزاد انزلی، نمایندگان 14 اتاق بازرگانی کشور نیز در سرای تجاری ایرانیان مستقر و با تمام استان ها در ارتباط هستند و از این طریق، نمونه محصولات مورد نیاز روسیه برای استان ها ارسال می شود تا براساس آن، صادرات انجام گیرد.

وی اظهار داشت: در همین راستا، سامانه ای درحال طراحی و تکمیل است که تمام کالاهایی که استان ها توانمندی صادرات به روسیه را دارند، معرفی شود ضمن اینکه قیمت، مسیر و ضوابط روسیه نیز در آن مشخص شده است.

تیزهوش تابان با بیان اینکه کمترین دستآورد راه اندازی سرای تجاری ایرانیان در آستراخان باید افزایش چندبرابری صادرات باشد، گفت: از زمانی که سرای تجاری ایرانیان راه اندازی شده، بسیاری از شرکت های روسی در ارتباط با درخواست ها و سفارشاتی که دارند، به ما مراجعه می کنند که درخواست هایشان را با توجه به قیمت های پیشنهادی آنان، بررسی کنیم.

وی افزود: سفارش های محصولات مربوط به هر استان را به همان استان ارجاع می دهیم تا ارتباط بین آنها و خریداران برقرار شود البته امکان دارد به دلیل اینکه کار را تازه شروع کرده ایم، سرعت طی مسیر به کندی باشد اما اهتمام داریم بتوانیم هرچه سریع تر این ارتباط تجاری را برقرار کنیم که البته ما فقط ارتباط دهنده بین تولیدکنندگان و بازرگانان با خریداران هستیم.

به گفته تیزهوش تابان، می کوشیم علاوه بر توسعه ارتباطات، در بحث استاندارد، برخی کدهای استاندارد روسیه را نیز بگیریم البته در گیلان این کار انجام شده بود که دوباره می خواهیم پیگیری کنیم؛ اخذ کد استاندارد موجب صرفه جویی در مدت زمانی می شود که باید برای دریافت استاندارد محصولات صادراتی صرف کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان با بیان اینکه بدنبال برگزاری نمایشگاه های مختلف در مناطق دیگر روسیه نیز هستیم، افزود: فعالیت تجاری ما منحصر به آستراخان نیست و در مناطقی دیگر به ویژه جنوب روسیه نیز فعالیت داریم و در همین راستا نمایشگاهی اواخر تیرماه سال آینده در شهر کراسنودار این کشور برگزار می کنیم.

 

** انعقاد قرارداد توسعه همکاری با اتاق بازرگانی و صنعت آستراخان

تیزهوش تابان همچنین از انعقاد قرارداد سرای تجاری ایرانیان با اتاق بازرگانی و صنایع آستراخان روسیه خبر داد و گفت: در سفر اخیر به روسیه، قراردادی را با اتاق بازرگانی و صنایع آستراخان روسیه در بحث توسعه همکاری با سرای تجاری ایرانیان در آستراخان منعقد کردیم و در همین راستا، این اتاق، خریداران و فروشندگان را به ما معرفی می کند چراکه تجارت یک جاده دو طرفه است.

وی در توضیح مشکلات پیش روی صادرکنندگان گفت: معافیت مالیاتی تعرفه های صادرات برخی کالاها که روسیه طی سال گذشته اعلام کرده بود، نه تنها هنوز اجرایی نشده بلکه افزایش نیز یافته؛ و ما انتظار داریم در ارتباط تجاری با روسیه، از امکانات خاصی برخوردار باشیم و مانند تعرفه های خاصی که روسیه با کشورهای آسیای میانه دارد، این امتیازات را برای جمهوری اسلامی نیز قائل باشد.

 

** واردات باید صادرات محور باشد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان با اشاره به اهمیت منطقه آزاد انزلی گفت: اگرچه در سال های گذشته موفقیت هایی را در بخش های مختلف داشته ایم اما هنوز کافی نیست و استفاده از تمامی ظرفیت این منطقه، آینده روشنی را برای ما رقم خواهد زد.

وی تصریح کرد: زیرساخت های خوبی در استان همچون راه آهن و توسعه بنادر برای صادرات و ترانزیت به جنوب شرق آسیا و کشورهای جنوب خلیج فارس در حال فراهم شدن است که این موضوع اشتغالزایی و ثروت را برای ما به همراه می آورد.

وی با تاکید بر ضرورت تعامل و همکاری بخش های خصوصی و دولتی، خواستار توجهی فزون تر به زمینه سازی برای توسعه پایدار تجاری شد.

سرای تجاری ایرانیان در آستراخان همزمان با آغاز سال 2018 میلادی، بطور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. مرکز تجاری ایرانیان در آستراخان که از آن در رسانه ها با نام سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه نیز یاد می شود، با محوریت اتاق بازرگانی گیلان به منظور ورود به بازار جهانی راه اندازی شده است. این مرکز تجاری شامل ساختمانی دو طبقه در مرکز شهر آستراخان در زمینی به مساحت یک هزار و 500 مترمربع و مراحل بازسازی آن با الگوی معماری ایرانی انجام گرفته است.

این ساختمان به عنوان مرکز نمایشگاهی دائمی و محل استقرار شرکت های مهم تولیدی و تجاری گیلان و دیگر استان ها محسوب می شود.

شهر بندری آستراخان در دهانه رودخانه ولگا و دریای خزر قرار دارد و یک شاهراه آبی و زمینی است. بیش از 200 شرکت ایرانی در آستراخان فعال هستند و این منطقه به کانون فعالیت تجاری ایرانیان در جنوب روسیه تبدیل شده است.

 

 

 

 

منبع: ایرنا  


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 206
 

بازگشت