زبان/ Language :
متن خبر
فراهم شدن شرایط گسترش کشتیرانی ایران در قاره آفریقا

 

 مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: همه شرایط برای گسترش خطوط کشتیرانی ایران در قاره آفریقا فراهم است و امیدواریم با سفر وزیر امور خارجه به این قاره مشکلات بانکی سریع تر حل و فصل و زمینه افزایش مبادلات تجاری بین ایران و کشورهای آفریقایی فراهم شود.

محمد سعیدی یکی از اعضای هیات عالیرتبه اقتصادی ایران در سفر محمد جواد ظریف به آفریقا دستاوردهای نشست های کارشناسی در کشورهای آفریقای جنوبی و اوگاندا را تشریح کرد.

وی اظهار کرد: تقاضای زیادی از سوی تجار و بازرگانان ایرانی برای توسعه دروازه تجاری ایران و آفریقای جنوبی وجود دارد که کشتیرانی ایران هیچ محدودیتی برای رفت و آمد به بنادر دوربان ، پورت الیرابت و کیپ تاون ندارد و هم اکنون کشتی های ایرانی بجز شناورهای بالک ( BULK CARRIER) از این بنادر عبور می کنند.

وی ادامه داد: مهم آن است که در قاره آفریقا بتوانیم با ایجاد یک ترمینال تجاری رفت و آمد کشتی های ایرانی را در این قاره به صورت منظم انجام دهیم.

رییس هیات مدیره کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: همه شرایط برای گسترش خطوط کشتیرانی ایران در قاره آفریقا فراهم است چراکه در حال حاضر در منطقه خلیج فارس از بندر جبل علی به سمت بنادر مونساوا و دارالسلام در آفریقا انجام می شود و تغییر مسیر از دارالسلام به سمت بنادر آفریقای جنوبی به راحتی امکان پذیر است.

سعیدی خاطرنشان کرد: اما این اقدام مشروط به شکل گیری توافق بین تجار ایرانی است که امیدواریم با سفر وزیر امور خارجه ایران به آفریقا بویژه آفریقای جنوبی مشکلات بانکی سریع تر حل و فصل و زمینه افزایش مبادلات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی فراهم شود.

وی گفت: اگر این مبادلات فراهم شود، کشتیرانی ایران در بخش حمل و نقل دریایی هیج محدودیتی ندارد و آفریقای جنوبی می تواند مرکزی برای تجارت ایران در قاره آفریقا باشد.

رییس کشتیرانی ایران همچنین در مورد مبادلات بانکی تاکید کرد: یکی از مشکلات جدی در این مسیر نبود بستر آسان و عملی بانکی بین سیستم بانکی آفریقای جنوبی و ایران است که امیدواریم در آینده نزدیک با توافق های انجام شده به نتیجه ای روشن برسیم.

سعیدی همچنین درمورد برنامه های خط کشتیرانی ایران در اوگاندا گفت: اوگاندا یکی از کشورهای هدف صادراتی ایران است و باتوجه به نزدیکی به بنادر دارالسلام و مونساوا فکر می کنیم کالاهای صادراتی ایران بویژه محصولات نهایی می تواند از ایران به سمت این کشورهدایت شوند و هم اکنون امکانات حمل و نقل دریایی به خوبی برای تجار ایرانی از ظریق کشتی فر اهم است.

سعیدی تاکید کرد: در حال حاضر خط کشتیرانی مشخصی از خلیج فارس به سمت بنادر مونساوا و دارالسلام وجود دارد که همه تجار ایرانی می توانند از خدمات خوبی با قیمت مناسب و رقابتی برای جابجایی محصولات صادراتی خود به کشورهای اوگاندا و نیجر استفاده کنند.

محمدجواد ظریف هفته گذشته به سه کشور افریقایی - آفریقای جنوبی، اوگاندا و نیجر سفر کرد.

 

 

منبع: اقتصاد آنلاین


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 225
 

بازگشت