زبان/ Language :
متن خبر
ایران پلاست ؛ بزرگترین رویداد صنعت پتروشیمی

 

روزنگار صنعت پتروشیمی روزهای مهمی را نمایش می‌دهد، 2 تا 5 مهرماه زمان برگزاری «یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست» که شاید از آن بتوان به عنوان مهمترین رویداد سالانه این صنعت نام برد که پس از گذشت دو سال از برجام رنگ و بویی دگر دارد و با حال خوش صنعت پتروشیمی در ایران سازگاری پیدا کرده است.

یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست به دنبال فراهم کردن زمینه‌ای برای رونق بازار صنایع پلاستیک، تسهیل روند بازاریابی جهانی و حضور این بخش از صنعت ایران در بازارهای جهانی است که رفع تحریم ، برجام و اتخاذ سیاست‌های منطقی همسو با بازار، شرایط را برای ثبت موفقیتی دیگر در کارنامه صنعت پتروشیمی بیش از پیش مهیا کرده است.

حضور بیش از 24 کشور اروپایی و آسیایی در این نمایشگاه نشان از برقراری نسبی آرامش و امنیت در بازار ایران دارد که موجبات حضور سرمایه‌گذاران و خریداران را در کشور فراهم آورده است.

صنعتی که می‌رود در پسابرجام و در سایه سیاست‌ها و حمایت‌های وزارت نفت و قدرتمند شدن بخش خصوصی، آینده درخشانی را با جذب بیش از ٥٥ میلیارد دلار سرمایه برای تکمیل زنجیره ارزش در این صنعت رقم بزند و ظرفیت تولید نسبی ایران را از 62 میلیون تن حاضر در 5 سال آینده به 110 میلیون تن و در 10 سال آینده به 180 میلیون تن افزایش دهد.

آنچه که امروز رغبت سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت پتروشیمی و حضور در چنین رویدادهایی را رقم زده است، ارائه نمایی روشن از آینده این صنعت از سوی مدیران و ارتباط مناسب میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی با سهامداران و بخش خصوصی و امنیتی است که در پسابرجام زمینه مذاکرات با شرکتهای معتبر جهانی به منظور سرمایه‌گذاری، انتقال فناوریهای نو، تأمین و ساخت تجهیزات، کاتالیست و مواد شیمیایی، احیای شرایط حمل و نقل، بیمه و ارائه تسهیلات را فراهم آورد.

در کنار این شرایط، مزایای وجود مخازن بزرگ گازی و خوراک فراوان، دسترسی به منابع آبی در سواحل جنوبی و قرار گرفتن در کنار مسیرهای حمل‌و‌نقل دریایی، کاهش قیمت تمام شده اجرای طرحها و تولید، دسترسی به دانش فنی روز جهان، انتقال دانش فنی و دسترسی به منابع اطلاعات روزآمد بازار و اقتصاد دنیا در سایه برجام که سهم بزرگی در بهبود حال این صنعت داشته، می‌تواند روند تثبیت وضعیت و کسب جایگاه نخست در منطقه خاورمیانه را برای ایران رقم بزند.

صنعت پتروشیمی در تکاپوی جذب سرمایه

نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست نخستین بار به ابتکار شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور رونق بازار صنایع پلاستیک داخلی و تسهیل روند بازاریابی جهانی و حضور در بازارهای جهانی در سال 1381 برگزار شد. نمایشگاهی که امروز به عنوان بزرگترین رویداد صنعت پلاستیک در منطقه خاورمیانه از آن یاد می‌شود که در بین نمایشگاه های معتبر صنعت پلاستیک جهان جای گرفته است.

نمایشگاهی که یک دهه از برگزاری آن می‌گذرد و در این سال‌ها تعداد شرکت‌کنندگانش از 294 شرکت داخلی و خارجی در دوره نخست به بیش از 1100 شرکت داخلی و خارجی در دوره یازدهم افزایش یافته است.

نمایشگاهی که در فضای حدود 35هزار مترمربع در بخش های چهار گروه مواد اولیه، کالاهای ساخته و نیمه ساخته شده، ماشین آلات و تجهیزات و خدمات برپا می شود و بزرگترین دستاوردهای سال‌های بودنش قدرت گرفتن صنعت پلاستیک کشور، شکل گیری تشکل های صنفی، ایجاد زمینه رقابت سالم میان تولیدکنندگان، فراهم کردن شرایط مذاکره و جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، حمایت از تولید و ارائه توانمندی سازندگان داخل است.

نمایشگاهی که می‌خواهد با برقراری ارتباط با جهان ، تحولات پیش روی این صنعت را نمایان سازد و به فعالان این عرصه در داخل و خارج این پیام را مخابره کند که ایران با توجه به کشورهای رقیب منطقه، آینده خوبی را برای این صنعت ترسیم کرده است و به دنبال توسعه صنعت پتروشیمی در چهار قطب سواحل خلیج فارس و دریای عمان ؛ منطقه ویژه اقتصادی پارسیان عسلویه، منطقه جاسک ، منطقه چابهار و قطب چهارم منطقه ویژه ایرانشهر و اجرای طرح‌های جدید پتروشیمی با تکنولوژی های جدید پتروشیمی است که فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در قالب توسعه قطب های جدید و پارک های پتروشیمی، ورورد فناوری های نوین، گسترش زنجیره های تولید، اجرای تعهدات زیست محیطی، رقابت پذیری خوراک‌های مورد استفاده در صنعت و دستیابی به بازارهای جدید تعریف کرده است.

امنیت ؛ ضامن سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی

در این میان آنچه که امروز صنعت پتروشیمی بیش از همه به آن نیاز دارد به گفته بیژن زنگنه، وزیر نفت سرمایه خارجی برای تأمین منابع حدود ٤٠ میلیارد دلار طرح صنعت پتروشیمی در برنامه ششم توسعه است که فقط به اتکای منابع داخلی میسر نیست؛ این منابع باید یا به صورت سرمایه گذاری مستقیم یا به صورت پرداخت تسهیلات مالی و فاینانس‌ها صورت بگیرد چراکه با اتکای صرف به صندوق توسعه ملی نمی توان توسعه این صنعت را رقم زد.

در واقع جهش صنعت پتروشیمی با اجرای تدابیر اتخاذ شده بر سرمایه گذاری مستقیم خارجی و انتقال تکنولوژی از فناوری های نوین های داخلی بخش خصوصی کشور با رویکرد تکمیل زنجیره ارزش در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و منافع ملی امکانپذیر خواهد شد.

صنعتی که به دلیل نیاز به فناوریهای روز و سرمایه بالا وابسته به روابط بین‌الملل و سیاسی خوب با کشورهای جهان است و برای اجرایطرح های جدید توسعه ای به جذب سرمایه گذاری گسترده ای نیاز دارد تا به ظرفیت تولید سالانه ١٠٠ میلیون تن در ٥ سال آینده دست یابد.

بنابراین با این شرایط پیش رو، حمایت مجلس و دولت از این صنعت در کنار ایجاد امنیت و ثبات در روابط بین الملل و ثبات و شفافیت در سیاستهای اقتصادی تنها راه رسیدن این صنعت به پیشرفت و توسعه است که امید می رود با حضور شرکتهای بزرگ و به نام اروپایی و آسیایی که برای سرمایه گذاری در این صنعت پیشقدم شده اند و کاستن از دلواپسی منتقدینی که انشالله دغدغه منافع ملی داشته باشند، این صنعت روزهای خوبی را سپری کند و تبدیل به بهشت صنعت پتروشیمی در جهان شود.

 

 

 

منبع: نیپنا  


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 259
 

بازگشت