زبان/ Language :
متن خبر
ایران و عراق برای تشکیل کمیته مشترک تجاری توافق کردند

 

 وزیر دارایی و رییس گمرک عراق و رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در آن کشور درباره تشکیل کمیته‌ای تجاری برای هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط عراقی زیر نظر وزارت امورخارجه این کشور توافق کردند تا پاسخگوی هرچه‌بهتر موضوع های مشترک باشد.

به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، همچنین در این دیدار ساماندهی فوری شرکت‌های ترخیص کننده عراقی در دستور کار مقام گمرکی آن کشور قرار گرفت.

رایزن جمهوری اسلامی ایران در عراق پس از این دیدار گفت: در این نشست درباره مسائلی چون مشکل گمرک های عراق، ضرورت افزایش ترخیص‌کاران عراقی برای تسهیل صادرات ایران، اتخاذ تدابیر لازم برای رفع معضل هزینه‌های غیرقانونی، نگرانی از افزایش تعرفه‌های وضع شده برای کامیون‌های ایرانی و همچنین لزوم رفع برخی ضوابط وضع شده از سوی شورای استان‌های مرزی عراق برای اعمال هزینه به کالای عبوری ایران مذاکره شد.

»ناصر بهزاد» افزود: در این نشست بر مسائل مشترک مهمی همچون لزوم برنامه‌ریزی وزارت دارایی عراق برای افزایش سقف اعتبار بانکی و تخصیص منابع لازم در افزایش کمک به ایجاد رویکرد همکاری‌ها با هدف رونق روابط بازرگانی و تجاری تاکید شد.

به گفته وی, طرف عراقی با اذعان به پیچیدگی فرایند اجرای مقررات در کشور خود اجرای سریع تفاهم های دوجانبه را خواستار شد.

بررسی خبرنگار ایرنا از آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره مبادلات تجاری ایران و عراق نشان می دهد این حجم در سال 1387، 2میلیارد و 829 میلیون دلار بود که با افزایش 6.73 درصدی در سال 1392 به سه میلیارد و 503 میلیون دلار رسید.

 

 

 

منبع: ایرنا 


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 241
 

بازگشت