زبان/ Language :
متن خبر
سرکنسول ایران: فرصت‌های کم نظیری برای سرمایه‌گذاری هنگ کنگ در ایران فراهم است

 

 سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هنگ کنگ می گوید که این منطقه با استفاده از برنامه راه ابریشم جدید چین می تواند از فرصت های بالقوه سرمایه گذاری و کم نظیر در ایران بهره مند شود.

سرکنسول ایران: فرصت‌های کم نظیری برای سرمایه‌گذاری هنگ کنگ در ایران فراهم است

«مهدی فاخری» خاطرنشان می سازد که هنگ کنگ باید سوار قطار چین شود که می تواند در ایران و در کل منطقه خاورمیانه برایش فرصت های اقتصادی فراوانی به دنبال داشته باشد.

او در مصاحبه ای که روزنامه «ساوت چاینا» هنگ کنگ روز دوشنبه از وی منتشر کرده است، می گوید: این منطقه باید با صادرات فناوری های پیشرفته و همچنین سرمایه گذاری در ایران به دنبال گسترش همکاری های دوجانبه باشد.

این اظهارات سه ماه پس از آن صورت می گیرد که «جان تسانگ چون واه» دبیر سابق دارایی هنگ کنگ (‌همپایه وزیر) به تهران سفر کرد و حضور هیات این منطقه پس از برجام در ایران را سرآغاز فصل نوین همکاریها میان دو طرف دانست.

در شرایطی که چین در پنج سال گذشته قوی ترین شریک ایران بوده است، بسیاری می گویند که هنگ کنگ نتوانسته است به اندازه کافی با ایران به عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه خاورمیانه ارتباط قوی برقرار کرده و سرمایه گذاری مناسبی در آن داشته باشد.

دیپلمات کشورمان در هنگ کنگ در این خصوص گفت: شرکت های هنگ کنگی بسیار علاقه مند به بازار ایران هستند اما حضورشان کمرنگ است ولی بر این باوریم که شرایط در آینده بهتر خواهد شد.

به گفته فاخری، صادرات فنی، سرمایه گذاری و تامین مالی برای ایران از سوی هنگ کنگ در اولویت است و البته هنگ کنگ هم فقط جمعیت ۸۰ میلیونی ایران را پوشش نمی دهد بلکه جمعیت ۵۰۰ میلیونی منطقه را در اختیار خواهد گرفت.

وی گفت که در بخش های خدماتی، حمل و نقل و طرح های زیربنایی دیگر ایران که چینی ها هم در آن مشارکت دارند، فرصت های بی شماری وجود دارد که هنگ کنگی ها هم می توانند با سرمایه گذاری مناسب حضور مشترک داشته و همکاری آنها با ایران از این طریق نزدیکتر شود.

نوامبر گذشته (آبان - آذر) که هیات هنگ کنگی به ایران سفر کرد تفاهمنامه ای میان رئیس این هیات با علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان به امضا رسید.

رسانه هنگ کنگی از قول فاخری آورده است که یک توافقنامه ارتقا و حمایت از سرمایه گذاری در مراحل نهایی مذاکراتی است که احتمالا بزودی امضا خواهد شد.

این نشریه می نویسد که ایران یکی از اصلی ترین و شاه کلیدهای گذرگاهی در راه ابریشم نوین چین به حساب می آید و این موضوع باید مد نظر هنگ کنگ نیز قرار گیرد.

 

 

منبع: ایرنا   


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 411
 

بازگشت