زبان/ Language :
متن خبر
نخست‌وزیر سوئد در صدر هیاتی اقتصادی به ایران می‌آید

 

نخست‌وزیر سوئد در صدر یک هیات اقتصادی بلندپایه، بهمن‌ماه به ایران سفر می‌کند.

 غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و هلنا سانگلند، سفیر سوئد در تهران، پیرامون توسعه مناسبات اقتصادی و رفع موانع همکاری مشترک بین فعالان اقتصادی ایران و سوئد، گفتگو کردند.

شافعی در این دیدار با اشاره به آغاز روابط رسمی دو کشور از ۱۹۲۰ میلادی، گفت: اگرچه فاصله دو کشور زیاد است؛ اما سابقه روابط سیاسی و اقتصادی درخشان بوده و ماشین‌های سوئدی مانند اسکانیا و ولوو، از سالها قبل به ایرانیان خدمت‌رسانی کرده‌اند.

وی به حضور هیات‌های سوئدی پس از اجرایی‌شدن برجام در ایران اشاره کرد و گفت: طی سال‌ها، تجار ایرانی ارتباطات خوبی با همتایان تجاری سوئدی داشته‌اند؛  با اینکه هنوز مشکلاتی برای روابط اقتصادی مانند بانک‌ها و بیمه‌ها وجود دارد؛ ولی با همکاری دو طرف باید این مشکلات برطرف شود.

شافعی از برگزاری نشست کمیسیون مشترک پس از مدت‌ها توقف، ابراز خرسندی کرد و گفت: اتاق ایران به‌عنوان پارلمان بخش‌خصوصی، حمایت‌های لازم برای توسعه روابط اقتصادی دوجانبه را انجام خواهد داد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران، رفع موانع بانکی و مالی، اخذ روادید را خواستار شد و افزود: امیدواریم در شرایط موجود به تسهیل روابط تجاری بین دو کشور توجه شود؛ چراکه رفت‌ و آمد بیشتر تجار، در توسعه روابط تأثیرگذار فراوان دارد.

نخست‌وزیر سوئد فوریه آینده به ایران سفر می‌کند

هلنا سانگلند، سفیر سوئد در تهران، ضمن اشاره به روابط دیرینه اقتصادی و سیاسی بین دو کشور گفت:برندهای سوئدی در ایران قابل‌اعتماد هستند و شرکت‌هایی مانند اسکانیا، در طول سال‌های تحریم ایران را ترک نکرده‌اند.

سفیر سوئد از برنامه سفر نخست‌وزیر این کشور با هیات اقتصادی به تهران در بهمن‌ماه امسال، خبر داد و گفت: نخست‌وزیر سوئد، هر سال تنها دو سفر  خارجی انجام می‌دهد؛ ولی بنا به اهمیت ارتباط با ایران، یکی از این سفرها به کشور شما تدارک دیده شده و اهمیت ارتباطات دوجانبه، دلیل اصلی سفر با وزیر تجارت و یک هیات اقتصادی به تهران است.

وی از به وجود آمدن فرصت‌های جدید بین دو کشور پس از اجرایی‌شدن برجام ابراز خشنودی کرد و افزود: تبادل هیات‌ها و دیدارهای مختلفی بین مقامات دو کشور طی یک سال اخیر انجام‌ گرفته که مهم‌ترین آن، سفر وزیر امور خارجه ایران به استکهلم بود. همچنین در همایش تجاری سوئد و ایران، شرکت‌های سوئدی از فرصت‌های همکاری با ایران مطلع شدند.

 سانگلند گفت: وزیران انرژی، تجارت و نوآوری و همچنین در یک ماه اخیر وزیر بهداشت و سلامت سوئد با هیات‌هایی به تهران سفر کردند.

سفیر سوئد، بر ادامه‌دار بودن مناسبات ایجادشده بعد از برجام تاکید کرد و گفت: بازگشایی مرکز اقتصادی سوئد در تهران، فرصت حضور بنگاه‌های کوچک و متوسط را برای سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک فراهم می‌کند.

سانگند افزود: رفع سریع‌تر موانع بانکی به سود دولت سوئد هم خواهد بود؛ اما با وجود برخی محدودیت‌ها، بانک‌ها و شرکت‌های سوئدی با ایران کار می‌کنند و آژانس تضمین همکاری‌های مشترک هم فعالیت خود را ادامه خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: در سفارت سوئد مکانیزم خوبی برای اخذ ویزای تجاری برای ایرانیان وجود دارد؛ ولی بعضی مشکلات پرونده‌ها باعث به تاخیر افتادن روند دریافت روادید می‌شود.

 

 

منبع: مهر


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 429
 

بازگشت