زبان/ Language :
متن خبر
گسترش همکاری های اقتصادی ،انرژی و حمل ونقل بین ایران و هند

 

 سفر 'محمد جواد ظریف' وزیر امور خارجه کشورمان در صدر هیاتی عالیرتبه سیاسی و تجاری به دهلی نو ، می تواند سر آغاز گسترش روابط اقتصادی، بازرگانی و تسریع در اجرای توافقنامه سه جانبه چابهار باشد.

وزیر امور خارجه روز شنبه به همراه مدیران 38 شرکت بخش خصوصی ، 15 شرکت دانش بنیان وابسته به همکاریهای علمی و فناوری و هشت بانک تجاری به همراه تعداد دیگری از مسئولان صنعتی،بازرگانی و علمی وارد دهلی نو شدند.

ظریف در مدت دو روز حضور در هند، علاوه بر شرکت در نشست قلب آسیا، رایزنی گسترده ای برای توسعه تجارت بین ایران و هند، تسریع سرمایه گذاری در چابهار و اجرای ترانزیت سه جانبه ایران ،هند و افغانستان انجام داد.

تجار و بازرگانان بخش خصوصی ایران و هند نیز با مغتنم شمردن فرصت حضور وزیر امور خارجه با برگزاری نشست اقتصادی با فعالان بخش خصوصی دوکشور به تشریح موانع ، مشکلات و ضرورت توسعه هرچه بیشتر روابط بازرگانی و تجاری دو کشور با توجه به زمینه های فرهنگی چند صد ساله پرداختند.

 **
روابط ایران و هند فراتر از انرژی

وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست اقتصادی تجاری و بازرگانان ایران و هند در دهلی نو با اشاره به فرضت های بی نظیری همکاری دوکشور خاطرنشان کرد روابط ایران و هند فراتر از همکاری در بخش انرژی است و می تواند در زمینه های مختلف توسعه یابد.

وی افزود: ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت وگاز و هند به عنوان بزرگترین مصرف کننده انرژی جهان می توانند همکاری بیشتری داشته باشند.

ظریف با اشاره به اهمیت بندر چابهار تصریح کرد سرمایه گذاری در این بندر نه تنها برای ایران و هند بلکه برای تمامی منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود:چابهار و کریدور شمال و جنوب می تواند زمینه تحول اساسی در ارتباطات ومبادلات منطقه ای شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه به نقل از یک مقام بانک مرکزی گفت که بزودی شبعه ای ازبانک یو.سی.او. هند در تهران افتتاح می شود.

 

 

منبع: ایرنا 

 


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 297
 

بازگشت