زبان/ Language :
متن خبر
تولید محصولات پتروشیمی20 درصد افزایش یافت/ بازگشت دارندگان دانش فنی بین المللی به کشور

 

 معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: تولید انواع محصولات پتروشیمی کشور با توجه به افزایش حجم خوراک و نیز وارد مدار تولید شدن چند طرح جدید در سال جاری 20 درصد افزایش یافته است.

ایران از ظرفیت تولید سالانه حدود 63 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی برخوردار است که همواره بخشی از آن به دلیل نبود خوراک، کمبود نقدینگی و کمبود تقاضای بازار خالی می ماند.

ایران در نظر دارد ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی خود را به 130 میلیون تن تا 10 سال آینده افزایش دهد.
با توجه به رفع تحریم ها از دی ماه 1394 و اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، تسهیل دریافت منابع مالی و لایسنس های بین المللی (تاییدیه ها و دانش فنی) روند تولید محصولات پتروشیمی روند افزایشی داشته است.

به گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در این باره گفت: روند تولید محصولات، خوشبختانه از شرایط مطلوبی برخوردار است و با توجه به افزایش حجم خوراک و نیز وارد مدار تولید شدن چند طرح جدید ظرفیت تولید تاکنون رشدی20 درصدی داشته است.

وی افزود: بازگشت و آغاز همکاری دوباره لایسنسورها و شرکت های خارجی به چند مجتمع پتروشیمی نیز توانست میزان تولید را در مجتمع هایی مانند تندگویان و اروند و چند مجتمع پتروشیمی دیگر افزایش دهد و فرایند تولید ارتقا یابد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه طرح های توسعه ای پتروشیمی که از ابتدای سال تاکنون به بهره برداری رسیده اند اکنون تولید خود را به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می کنند، ابراز امیدواری کرد با ایجاد شرایط مورد نیاز برای افزایش تولید، این مجتمع ها بتوانند با تمام ظرفیت کار کنند.
شاهدایی ادامه داد: سرمایه گذاری های جدید می تواند برنامه های توسعه ای را در صنعت پتروشیمی محقق کند و افزون بر طرح هایی که در حال ساخت هستند، شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بررسی های دقیق و جامع اقدام به صدور مجوزهای جدید خواهد کرد و وزارت نفت نیز خوراک را درصورت تایید شرایط سرمایه گذاران و توجیه پذیر بودن طرح های توسعه ای تامین می کند.

وی با اشاره به این که پایش طرح ها به صورت مستمر و با نظارت کامل انجام می شود، ادامه داد: درخواست های جدیدی برای سرمایه گذاری و ساخت مجتمع های جدید پتروشیمی در برخی از مناطق آزاد و ویژه ارایه شده است که درصورت واجد شرایط بودن متقاضیان مجوزهای لازم صادر خواهد شد.

علی محمد بساق زاده مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی چندی پیش اعلام کرده بود: امسال میزان تولید محصولات پتروشیمی به 54 میلیون و 700 هزار تن افزایش می یابد.

وی گفته بود: پارسال بیش از 46 میلیون و 400 هزار تن محصول پتروشیمی در ایران تولید شد که ٨٠ درصد ظرفیت اسمی این صنعت را شامل می شود.

 

 

منبع: ایرنا


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 282
 

بازگشت