زبان/ Language :
متن خبر
پتروشیمی بزرگترین مزیت صنعت ایران است

  عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران، بالاترین مزیت نسبی در کشور را صنایع پتروشیمی عنوان کرد و گفت: این در حالی است که بیشترین توجه دولتها در ایران معطوف به صنعت خودروسازی شده است که تولیدات این بخش نیز دارای بالاترین مصرف سوخت در منطقه و جهان است.

مهدی شریفی‌ نیک‌ نفس، مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی و نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران، در بیست‌ و‌ ششمین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران با محور نقد و بررسی چالشهای صنعت پتروشیمی کشور از ٢ بعد تجارت و تولید به وضع صنعت پتروشیمی در جهان اشاره کرد و گفت: بنابر اعلام انجمن شیمیایی آمریکا، میانگین جهانی رشد ظرفیت صنایع شیمیایی و پتروشیمی جهان در سال ٢٠١٥ معادل ٣,٦ درصد است که بالاتر از سالهای گذشته بوده و نشان‌ دهنده رشد شدید ظرفیت در مناطق مختلف جهان است.

وی با بیان این که طی سال گذشته، بیشترین طرحهای جدید در منطقه خاورمیانه در کشورهای عربستان، عمان و امارات متحده عربی به بهره‌ برداری رسیده است، افزود: پیش‌ بینیها حاکی از آن است که خاورمیانه تا پایان سال ٢٠١٦ میلادی با کمبود گاز به عنوان خوراک رو‌ به‌ رو شود.

شریفی ‌نیک‌ نفس با اشاره به موقیعت ایالات متحده آمریکا در صنعت پتروشیمی، تصریح کرد: دسترسی آمریکا به خوراک گازی از منابع شیل گاز، سبب رشد ٣٣٠ درصدی صنایع فرآورش گاز طبیعی و ال‌ان‌جی طی سالهای ٢٠١٢ تا ٢٠١٤ شد، این خوراک موجب سرمایه‌ گذاری ١٠٠ میلیارد دلاری در صنایع پتروشیمی آمریکا با احداث واحدهای جدید متانول، اتیلن و مشتقات آن مانند اوره و آمونیاک شده است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی عنوان کرد: کشور چین درصدد ساخت چندین پایانه وارداتی ال‌ان‌جی است و قصد دارد تا سال ٢٠١٨ سطح واردات ال‌ان‌جی خود را در مقایسه با سطح فعلی که ٢٠ میلیون تن است، به ٨٠ میلیون تن در سال برساند.

وی ادامه داد: هند نیز درصدد احداث چندین پایانه وارداتی است و قصد دارد تا سال ٢٠١٨ در حدود ٥٣ میلیون تن ال‌ان‌جی در مقایسه با ٢٢ میلیون تن فعلی، وارد کند، این در حالی است که کشور هند بیش از ٣٠ میلیارد دلار تا سال ٢٠١٧ در واحدهای پالایشگاهی سرمایه‌ گذاری خواهد کرد، همچنین کشور مالزی یک طرح پتروپالایشگاهی با سرمایه‌ گذاری ٢٧ میلیارد دلاری و کشور اندونزی نیز یک طرح ٢٠ میلیارد دلاری پتروپالایشگاهی در دست اجرا دارد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی بر تعامل حداکثری بازیگران اصلی صنعت پتروشیمی ایران با یکدیگر اشاره کرد و افزود: استفاده بهینه از ابزارهای پیشرفته بازاریابی و فروش، حمایت دولت و نهادهای ذیربط از تخصصی سازی فرآیند بازرگانی و توسعه ناوگان لجستیک کشور می‌تواند تا حد زیادی مشکلات صنعت پتروشیمی را برطرف کند.

پتروشیمی بزرگترین مزیت صنعت ایران است

همچنین، سیدحسین سلیمی، عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران نیز در این نشست بالاترین مزیت نسبی در کشور را صنایع پتروشیمی عنوان کرد و گفت: این در حالی است که بیشترین توجه دولتها در ایران معطوف به صنعت خودروسازی شده است که تولیدات این بخش نیز دارای بالاترین مصرف سوخت در منطقه و جهان است.

در پایان این نشست، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران با جمعبندی موضوعهای مطرح شده، از پیگیری مطالبات واحدهای پتروشیمی از سوی این کمیسیون و اتاق بازرگانی تهران خبر داد.

 

 

منبع: شانا  


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 678
 

بازگشت